Yeni Ürünler Yeni Heyecanlar...

tarihinde alper akkurt tarafından gönderildi

Herkese merhaba.

Yeni kitler yağmur gibi yağmaya devam ediyor. Hangisini takip edeceğimizi ve elbette malum ekonomik koşullar altında hangilerini tercih edeceğimizi şaşırmamız çok normal.

Günümüzün modelcilik piyasasında artık eski oyuncuların yerine yeniler gidilecek yönleri belirliyor. Örneğin geçmiş yıllarda gündemi belirleyen Tamiya, Hasegawa, Italeri yerine Meng, Tiger Model, Amusing Hobby, Rye Field Model gibi üreticilerin daha önce girilmeyen ya da nadiren uğranılan alanlara girdiğini ve çok başarılı kitler çıkardığını görüyoruz. Bunun yanında gerek butik üreticiler gerekse adı sanı pek  duyulmayan farklı markaların şaşırtıcı derecede kaliteli kitleri modelcilere sunuluyor.

Madem buradan girdik size birkaç yıldır faaliyette olan ve kıyıda köşede kalan inanılmaz derecede güzel bir model olan U.S. Diamond T969 Wrecker kitini göstereyim. İrlanda'lı Mirror Model'in üretimi olan bu kit yakın bir zamanda (ve umarım bir aksilik olmazsa) listemize girecek olan bu markanın şaşırtıcı derecede güzel olan U.S. Diamond T969 Wrecker kitine bir göz atmanızı tavsiye ederim. 4-5 yıllık bir kalıp ama kutu içeriği ve ortaya çıkan modelin kalitesiyle hem askeri hem de sivil araç yapanların dikkatini mutlaka çekecek olan bir model:

Kutudan çıkacak olan model ile dilerseniz askeri versiyonunu:

Ya da biraz yaratıcılığınızı katarak sivil versiyonunu yapabilirsiniz:

 

Tayvan'lı Freedom Model bizim için önemli bir kiti piyasaya sürdü; MIM-14 Nike Hercules. Bizim de envanterimize bulunan Nike füzelerinin plastik modelleri aslında çok önceden çıkan, tarihi eser statüsüne gelmiş ve bulmanın neredeyse imkansız olduğu kitlerdi. Ama neyse ki hem Freedom Model hem de AFV Club bu işe girdi ve Freedom Model önce davranıp kiti piyasaya çıkardı. AFV Club versiyonundan hala haber yok. O nedenle özellikle diorama seven modelcilerimiz için Freedom Model şu anda ulaşılabilir tek seçenek. Kutu açma videosunu incelemek isteyenler buradan ulaşabilir:

Bir noktaya dikkat ettiniz mi? Artık klasikleşmiş modelcili anlayışından çıkılıyor. Tamiya'nın, Hasegawa'nın yıllarca yaptığı gibi 40 sene önce temeli atılan kalıpların döndürüle döndürüle sürekli kullanıldığı, bol "new tooling" etiketli ama aslında birbirinin aynısı standart tank, uçak modellerinin yerini farklı arayışlar ve heyecanlar alıyor. Askeri teknolojinin ilerlemesi elbette modelcilik piyasasını bu noktaya getiren diğer bir etken ama asıl önemlisi modelci tercihlerinin değişmesi insanların farklı ürünleri talep etmesi. Yoksa Takom'un piyasaya süreceği Rus CADS-N-1 Kashtan CIWS donanma bataryası ile yine Rus donanma topu AK-130 Automatic Naval Gun Turret kiti veya yeni bir Çin firması olan RPG modelin çoktan piyasaya sürdüğü MK-15 Phalanx SEARAM Close-in Weapon System ve MK-15 MOD.31 SEARAM Close-in Weapon System kitlerini anlamamız mümkün değil.

Bununla birlikte eskiden çok kısıtlı kalan bir alana, değişen askeri anlayışların etkisiyle çok hızlı bir giriş yaptı modelcilik firmaları. Önceleri askeri araç dediğimizde aklımıza gelen cevaplar cip, kamyon veya en radikali gun truck idi ama şimdi askeri araç dediğimizde her boy ve ebatta MRAP'ler, zırhlı araçlar, ateş destek vasıtaları gelmekte. Bu akımın son ve gayet gösterişli bir temsilcisi de Rye Field'ın çok yakın bir zamanda piyasada olacak kiti M1240A1 M-ATV. İç ve dış detaylarıyla neredeyse kusursuz görünen bu kiti sizler de aşağıdaki videoda inceleyebilirsiniz.

Modelcilik dünyasında gelişmeler çok hızlı. Modelciler kendilerini belli kalıplar içine hapsetmektense yaptıkları her modelle daha farklı noktalara ulaşmayı hedefliyor. Bu yönde farklılık yaratıcı çalışmalara devam ediyorlar. Kit üreticileri de bu taleplere yetişmeye çalışmaktan başka bir şey yapmıyor aslında.

Modelcilik günlük dertlerimizden kurtulmak için giriştiğimiz ve sadece ortaya bir eser çıkartmakla alakalı bir hobi değil. Bu hobi insanın yaratıcılığını sorgularken aynı zamanda farklı dostluklar kurmayı ve sürekli yeni şeyler için araştırma yapmayı gerektiren ve dolayısıyla insanın kültürünü de arttıran bir faaliyet. İşte bu nedenle bu hobiyi çok seviyoruz.

Armored Track Model'e ulaşmak isterseniz yapmanız gereken sadece sitemizde bulunan Whatsapp linkine tıklamak veya Facebook sayfamızdan ya da sitemizdeki dahili mesaj kısmında bize bir mesaj atmak. Gece, gündüz farketmez dilediğiniz her zaman aklınıza takılan herhangi bir konu için bize mesaj atabilirsiniz. Komik kedi videolarını bile mesaj olarak bize atabilirsiniz :) 

Bu arada unutmadan söyleyeyim, yeni yılda bir aksilik olmaz ise Zoukei Mura'nın yeni çıkardığı kitler bizimle birlikte olacak. Hepimizin beklediği ve yıllardır piyasada olan Hasegawa F-4E yerine çıkartacakları yeni F-4E'de ise bekleyişimiz sürse de bu kitin büyük bir ihtimalle 2020'nin ilk yarısında geleceğini ifade ediyorlar.

Güncel haberler ve yeni gelecek kitler hem blog sayfamızda hem de Gelecek Ürünler/Ön Sipariş sayfamızda görülebilecek. Bizleri buralardan kolayca takip edebilirsiniz.

Kendinize iyi bakın, görüşmek dileğiyle...

Not: :)